Dentálna hygiena je najlacnejšia a najúčinnejšia metóda prevencie zubného kazu. Dentálna hygienička je kvalifikovaný odborník, ktorý v spolupráci so zubným lekárom samostatne vykonáva profesionálnu ústnu hygienu.


Pravidelnou profesionálnou dentálnou hygienou zabránime vzniku kazu a predčasnej strate zubov (paradentóze).

Cesta k zdravým zubom

Prvým krokom na návšteve u dentálnej hygieničky je vyšetrenie a zhodnotenie stavu zubov. Nasleduje odstránenie zubného kameňa a zubného povlaku. Ďalej je vykonané leštenie, fluoridácia zubov. Intraorálnou kamerou na obrazovke pacientovi ukážeme stav jeho chrupu pred a po hygiene. Najdôležitejším krokom je inštruktáž a nácvik správnej techniky čistenia zubov a hlavne medzizubných priestorov. Ukážeme Vám, čoho sa pri čistení zubov vyvarovať, čo vylepšiť. Nesprávna technika čistenia zubov, napr. prílišný tlak na zubnú kefku, alebo použitie príliš tvrdej zubnej kefky, často vedú k odhaleným a citlivým zubným krčkom.

Dentálna hygienička Vám vyberie najvhodnejšie pomôcky k pravidelnej starostlivosti o Vaše zuby, medzizubné priestory a ústnu dutinu. Môžete si odniesť pre Vás najvhodnejšiu zubnú kefku, sólo kefku, zubnú pastu, ústnu vodu a špeciálne pomôcky na čistenie medzizubných priestorov ako medzizubné kefky, dentálnu niť.

Profesionálna dentálna hygiena zahŕňa

Program dentálnej hygieny je tým najdôležitejším, čo podmieňuje našu ďalšiu starostlivosť a umožňuje nám dosiahnuť výsledky, s ktorými budeme spokojní. Kombináciou vhodnej domácej a profesionálnej hygienickej starostlivosti dosiahneme stav, kedy krvácanie ďasien a zápach z úst budú patriť navždy minulosti. Náhrada jediného strateného zuba pomocou zubného mostíka či implantátu je drahá vec a náklady budú s časom stále stúpať. Zubná prevencia Vám naopak za nepomerne nižšiu sumu zaistí, že tieto náklady pravdepodobne nikdy nebudete musieť hradiť. Zubné kazy i paradentóza pre Vás budú pojmy, o ktorých hovoria tí ostatní. Zároveň si do budúcnosti zaistíte možnosť užívať si spokojného dôchodku s vlastnými zubami, bez obáv z nezdravého dychu a nutnosti ukrývať zubné protézy.